Regionalna telewizja zniknie z rynku? Właściciel stacji szuka partnerów biznesowych

Regionalna Telewizja Gorlicka w skrócie RTVG powstała w 2005 roku na bazie firmy Mega-Tex reprezentowanej przez Macieja Trybusa i działa na podstawie koncesji wydanej przez KRRiT. Pierwszy nadany program wyemitowany został dokładnie 4 września 2005 roku o godz. 18.30. Dziś jej biuro mieszczące się przy gorlickim rynku stoi zamknięte, a na stronie internetowej RTVG prócz mniejszej ilości materiałów niż zwykle, pojawił się wiele mówiący film z podkładem Grzegorza Turnaua pt. „Cichosza”.




RTVG jest firmą prywatną, która realizowała materiały informacyjne na terenie powiatu gorlickiego i miasta Gorlice. Z pewnością jest największym z gorlickich mediów i najbardziej doinwestowanym. Samo studio tej stacji jest warte ponad milion złotych (oparte na najnowszych technologiach studia wirtualnego oraz dźwiękowego Protools HD3 – przyp. red.). Relacje z tego co działo się w powiecie można była śledzić w internecie oraz w telewizji kablowej na jego terenie. Warto pamiętać, że inna z gorlickich telewizji Gorlice.TV jest dostępna tylko w sieci, a według Macieja Trybusa jest jedynie... portalem internetowym. 

Jak informuje portal Halo Gorlice w latach 2006-2014 starostwo powiatowe w Gorlicach łączyła umowa z telewizją Trybusa, w ramach której zapewniona była obsługa medialna z sesji rady powiatu oraz wydarzeń pod jego patronatem, czyli sporej ilości imprez sportowych, kulturalnych i promujących powiat. W tym roku sytuacja radykalnie uległa zmianie. Starostwo z racji ograniczeń finansowych po prostu nie zdecydowało się na podpisanie nowej umowy z RTVG. A to kilkadziesiąt tysięcy złotych w skali roku. Podobnie postąpiło miasto, które chciało współpracy ale za mniejszą niż do tej pory kwotę, a jak twierdzi szef RTVG zupełnie nieprzystającą do rzeczywistości. Nasz rozmówca nie załamuje jednak rąk.

Działamy nadal. Szukamy partnerów biznesowych i ludzi, którym Gorlice są bliskie sercu. Możliwe, że będziemy nadawać programy jasielskie – Maciej Trybus uchyla rąbka tajemnicy. 

Na pewno nie da się tego robić za darmo. Telewizja kosztuje. Takie są realia. Byliśmy dobrą wizytówką miasta i powiatu. Jeszcze w 2012 roku RTVG była jedną z najlepiej wyposażonych stacji w kraju – przyznaje zwieszając głos ale po chwili dodaje już bardziej optymistycznie. – Obecnie może rzadziej przeprowadzamy relacje z imprez i publikujemy filmy ale damy radę bo jesteśmy dobrzy! Na naszej stronie zamieszczamy program wspomnieniowy, jak to dziesięć lat temu było w tych naszych Gorlicach dobrze. 

Trybus odniósł się również do kwestii przegranych przetargów i konkurencji. 

Kupią kamerę i chcą z nami rywalizować. Nie mają zaplecza technicznego, nie mogą nadawać w telewizji ale wygrywają przetargi bo są tańsi. Tylko czy o to w tym wszystkim chodzi żeby robić coś na pół gwizdka kiedy można profesjonalnie? – pyta Trybus. 

Warto przypomnieć, że w czasie ostatniej Rady Powiatu radny Andrzej Matusik wystąpił z interpelacją do Zarządu Powiatu, by starostwo podjęło szerszą współpracę z RTVG niż obecnie. Poparli go inni radni: Eugeniusz Wędrychowicz, Marek Ludwin, Grzegorz Tomasik, Jan Przybylski i Zofia Kamińska. Matusik zauważył, że RTVG na lokalnym rynku wyróżnia się m.in. profesjonalizmem, sprzętem wysokiej jakości, nowoczesnym zapleczem i bardzo szerokim zasięgiem tak w sieciach kablowych, jak również w Internecie. W dodatku może współpracować z TVP. Starosta Karol Górski w odpowiedzi na interpelację zapewnił, że współpraca z telewizją Macieja Trybusa będzie kontynuowana w sytuacjach szczególnych bowiem na całoroczne wykupienie usługi medialnej powiat nie może już sobie pozwolić. 

Telewizja powinna być niezależna, nieopłacana przez władzę – pisze użytkownik „Ania” na internetowym forum. Wtóruje mu internauta „Giedyś”, który dodaje również, że prywatna telewizja nie powinna być wspierana publicznymi pieniędzmi. Gros mieszkańców Gorlic i okolic chciałoby jednak by RTVG otrzymała pomoc, nie ważne skąd. - Chcemy wiedzieć co dzieje się w naszym mieście – argumentują. 

Remigiusz Szurek
Fot. (RSZ); archiwum RTVG
Źródło: własne; IW/HaloGorlice


TEKST UKAZAŁ SIĘ RÓWNIEŻ NA ŁAMACH PORTALU SĄDECZANIN.INFO




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Cmentarz w Kobylance. Połowa października 2021

Z aparatem. W przeddzień Wszystkich Świętych - wizyta na cmentarzu w Gorlicach 28/10/2024

Filmy na Halloween - moja TOP 10 horrorów