Szlachetna akcja - Tak dla Rio! „Trzeba to zmienić!”
Dzisiaj w siedzibie Stowarzyszenia dla Miasta odbyła się konferencja prasowa poświęcona akcji społecznej Tak dla Rio.
O co chodzi? O wydawałoby się prostą kwestię jaką jest transmisja przyszłorocznej paraolimpiady w Rio na ogólnodostępnych kanałach TVP. Wydawałoby się prostą, gdyż igrzyska paraolimpijskie rzadko kiedy są pokazywane w szerokim paśmie, przez co niewielu kibiców może je oglądać. Na szczęście powstał pomysł zebrania miliona podpisów pod petycją dotyczącą transmisji Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku w TVP1 i/lub TVP2.
Na spotkaniu z dziennikarzami obecni byli prezes stowarzyszenia Tomasz Michałowski, Leszek Langer dyrektor wydziału ds. problematyki osób niepełnosprawnych i czołowy działacz Prawa i Sprawiedliwości w Nowym Sączu, Tomasz Kowal sądecki strongman i jeden z patronów akcji oraz Stanisław Ślęzak prezes Zrzeszania Sportu Niepełnosprawnych w nowosądeckim Starcie. Sądecką młodzież reprezentował Przemysław Szot.
- Dlaczego promujemy akcję w Nowym Sączu? To właśnie tutaj mamy nieprawdopodobne tradycje związane z osobami niepełnosprawnymi. Możemy pochwalić się znakomitymi paraolimpijczykami jak np. Wiesławem Janusem. Zależy nam, by zaangażować w promocję jak największą ilość sądeczan. Petycję będzie można podpisać na stronie internetowej czy np. w nowosądeckim Centrum Informacji Turystycznej – przyznał Michałowski.
- Po Igrzyskach Paraolimpijskich w Londynie wiele osób oburzało się, że relacje telewizyjne z zawodów były bardzo ograniczone. Tak być nie może, należy to zmienić i trzeba promować sport osób niepełnosprawnych. Tylko na ostatnich tego typu igrzyskach w Londynie, polscy sportowcy zdobyli aż 36 medali! – dodał Langer.
Stanisław Ślęzak przypomniał o sukcesach sądeczan i opowiedział o obecnej sytuacji sportu niepełnosprawnych w Nowym Sączu. – Zdobyliśmy wiele medali igrzysk paraolimpijskich oraz wszelakich pucharów świata, mistrzostw globu i europy. Nasi podopieczni Robert Wątor i Kasia Rogowiec potrafili nawet zdobywać kryształowe kule. Niestety, nie mamy gdzie trenować… Warunki są złe, a przyszłość rysuje się w ciemnych barwach.
Kowal zwrócił się do dziennikarzy, mówiąc, że bez wsparcia mediów niewiele można wskórać. – Każdy ze sportowców wypruwa flaki, by dobrze przygotować się do startu na zawodach. Jeżeli jednak nie ma wokół jego osoby rozgłosu, to nie ma sponsorów. Każdy z nas wie kim są Justyna Kowalczyk czy Tomasz Majewski. Niepełnosprawni sportowcy mają ciężej. Dlatego bardzo cieszę się, że mogłem włączyć się w taką inicjatywę jaką jest Tak dla Rio. Wspierajmy ją, podpisujmy się pod nią! - zachęcił strongman.
Na koniec głos zabrał Szot, który jak na młodego człowieka przystało, podkreślał siłę przekazu portali społecznościowych. – To szansa na wielką promocję akcji Tak dla Rio. Młodzież lubi korzystać z wszelakich portali, często też udostępnia przeróżne informacje. Chciałbym transmisji telewizyjnych Igrzysk Paraolimpijskich w Rio! Ci ludzie, ci sportowcy to motywatory i wzorce dla pełnosprawnych i niepełnosprawnych. Oni pokazują, że się da, a ja bardzo chciałbym to widzieć – zakończył.
***
Akcja Tak dla Rio rozpoczęła się 5 maja br. – w Dniu Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i potrwa do października br. Jest inicjatywą czterech utytułowanych multimedalistów mistrzostw europy, świata oraz igrzysk paraolimpijskich – biegaczki narciarskiej Katarzyny Rogowiec, pływaczki Karoliny Hamer, kulomiota Janusza Rokickiego oraz maratończyka Tomasza Hamerlaka. Sportowcy z niepełnosprawnością odnoszą bardzo wiele sukcesów na arenie międzynarodowej, o czym świadczy chociażby rok 2012, kiedy zdobyli aż 36 medali podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie, a Telewizja Polska pokazała jedynie migawki. Dlatego celem akcji jest poprawa sytuacji sportowców z niepełnosprawnością. Ważne, by walkę o medale naszych paraolimpijczyków mógł zobaczyć każdy Polak dzięki transmisjom na żywo z Igrzysk Paraolimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 roku. Do akcji Tak dla Rio można przyłączyć się podpisując petycję na stronie internetowej, zbierając podpisy drogą tradycyjną, a także robiąc sobie zdjęcia z podpisem #takdlario i wrzucając je na Facebooku paraolimpijczyków: www.facebook.com/paraolimpijczycy
Remigiusz Szurek
Fot. (RSZ)
Sądeczanin.info
Komentarze
Prześlij komentarz